Jak dbać o meble, by służyły przyszłym pokoleniom?

Stare meble nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Tworzą klimat, który jest absolutnie nie do podrobienia. Każde otarcie i przetarcie antyków świadczy o ich wyjątkowej historii, która wchodzi na współczesne salony, święcąc triumfy w aranżacji wnętrz. Coraz popularniejsze staje się odnawianie starych mebli, a antyki po renowacji często wysuwają się na plan pierwszy aranżacji. Jak czyścić meble, by na długo zachowały swój blask? Jak dbać o meble, by cieszyły oczy przyszłych pokoleń?

Drewniane meble mogą służyć nam przez wiele dziesięcioleci. Ich naturalny urok będzie roztaczał się we wnętrzu przez wiele lat. Warunkiem jest tylko odpowiednia dbałość o nie. Mówi się, że czar drewnianych mebli może zniszczyć jedynie człowiek. Ten sam człowiek może też dbać o meble w taki sposób, by w jak najlepszej kondycji służyły nie tylko nam, ale i naszym przyszłym pokoleniom. Zatem, jak dbać o meble drewniane?

 

Czym i jak czyścić meble? To warto wiedzieć!

Drewno jest materiałem stosunkowo miękkim, dlatego do jego czyszczenia należy używać miękkich szmatek i lekko wilgotnych ściereczek. Drewno nie lubi wody! Zrezygnujmy też z ostrych gąbek i mocnych preparatów czyszczących. Warto wiedzieć, że tak popularne detergenty, jak płyn do mycia szyb czy chociażby płyn do naczyń, ścierają ochronną powłokę mebla, automatycznie zmniejszając jego trwałość i odporność na mechaniczne uszkodzenia. Szukając odpowiedzi na pytanie: “jak dbać o meble drewniane?”, warto także mieć na uwadze fakt, że bardzo ważne jest tutaj regularne czyszczenie, a dokładniej ścieranie kurzu. I to nie tylko ze względów estetycznych! Zalegający kurz może wnikać w pory drewna, a z czasem okazać się wręcz niemożliwy do usunięcia.

 

Meble drewniane: jak o nie dbać?

Dbałość o meble drewniane to nie tylko regularne przecieranie kurzu. Warto pamiętać, że niezwykle ważne jest bieżące usuwanie wszelkich plam i zabrudzeń. Pamiętajmy, że drewno można bardzo łatwo zabarwić, dlatego w przypadku rozlania kolorowych cieczy, bardzo ważna jest natychmiastowa reakcja. W temacie tego, jak dbać o meble drewniane, warto wiedzieć także, że należy je chronić przed gorącymi przedmiotami. Dlatego zaleca się używanie podkładek pod kubki czy specjalnych mat pod gorące talerze czy garnki. Meble nie powinny być także ustawianie w ekspozycji na światło słoneczne czy nawet w bezpośrednim kontakcie ze źródłami ciepła.

 

Jak konserwować meble drewniane?

Należyta dbałość o meble z pewnością zaowocuje w przyszłości. Niekiedy trzeba jednak zafundować naszym meblom potężną dawkę regeneracji, by zatrzymać ich naturalny blask. Jak odnowić stare meble? Czy konserwacja mebli drewnianych w domowym zaciszu jest trudna? Absolutnie nie! Warto jednak pamiętać, że zupełnie innych środków będziemy potrzebowali do pielęgnowania i konserwacji mebli olejowanych, woskowanych czy lakierowanych. W przypadku dwóch pierwszych, konserwację za pomocą oleju czy wosku powinniśmy przeprowadzać co najmniej 2-3 razy w roku. Najlepsze efekty w przypadku mebli woskowanych przyniesie czyszczenie ich preparatami z dodatkiem naturalnego wosku. Natomiast w przypadku mebli lakierowanych, do ich wyczyszczenia wystarczy ściereczka z mikrofibry.  Dobrze jest konserwować je preparatami przywracającymi blask. Warto pamiętać, że systematyczne zabiegi konserwujące sprawią, że powłoka mebla z czasem będzie coraz twardsza i odporniejsza na wszelkiego rodzaju zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne.