Połączenie nowoczesności z antykami/vintage i produktami z drugiej ręki? To możliwe

Wiele osób szuka idealnej aranżacji swojego wnętrza, aby wszystkie elementy współgrały i tworzyły harmonijną całość. Połączenie nowoczesności z antykami i stylem vintage może się wydawać kontrowersyjne. Czy jednak łamanie zasad stylizacji da nam spodziewany efekt i zaskoczy balansem pomiędzy tym co nowe, a tym co sprawdzone i znane? Dowiedz się więcej w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Stylistyka dawnych lat i nowoczesność – czy mogą iść w parze?

Odpowiedzią na to pytanie jest styl vintage, który jest kwintesencją zamiłowania do rzeczy starych. Wytwory vintage są ciekawe, funkcjonalne, estetyczne i klimatyczne. Właśnie te cechy pozwalają projektantom na tworzenie unikalnych kompozycji, które przykuwają uwagę od samego początku. Minione lata przywróciły świetność starym meblom, na które nie było wcześniej pomysłu. Po odświeżeniu materiałów z minionych epok okazało się, że świetnie spisują się one w nowoczesnych wnętrzach i powracają do łask ze zdwojoną siłą. Połączenie dodatków z kilku epok nie stanowi problemu, pozwalając połączyć ze sobą ducha dawnych czasów z estetycznym designem.

Jak wpleść w aranżację stylistykę z poprzednich dekad?

Aby cała aranżacja wnętrza spełniła oczekiwania, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Podobnie jak w innych stylach, również tutaj ważna jest konsekwencja. Nic nie możesz pozostawić przypadkowi. Styl vintage wymaga spójności i wykorzystania gustownych dodatków, do których możemy zaliczyć na przykład bibeloty. W kwestii barw warto postawić na bezpieczne odcienie. Meble vintage znakomicie odnajdują się na tle białych ścian. Można wykorzystać także całą paletę szarości, kolor piaskowy, pastelowe odcienie, róż, czy błękit. Ważne jest aby wyeksponować desenie drewna i elementy, które stanowią prawdziwą ozdobę.

Jeśli zastanawiasz się, jak zaaranżować przestrzeń w stylu vintage, pamiętaj także o proporcjach. Nadmiar elementów w jednym pomieszczeniu będzie przytłaczający, za to ich mała ilość da wrażenie braku i spowoduje, że pomieszczenie będzie odebrane jako nieprzyjazne. Jeśli chodzi o wykorzystanie stylu, warto postawić na zasadę pół na pół, według której należy postawić na pół dodatków z poprzednich dekad, a pół w stylu nowoczesnym. Wnętrze wypełnij dekoracjami z epoki, do których należą gazetowniki, ozdobne lampy, kwietniki i elegancka zastawa.

Co dodać do wnętrza?

Świetnym pomysłem jest także uzupełnienie wystroju są także antyki, które kontrastują z nowoczesnymi stylizacjami. Podobnie jak meble vintage stylowe komody, sofy, czy stoliki w stylu antycznym dodadzą wnętrzu charakteru. Warto na nie postawić, ponieważ są bardziej solidne niż meble dostępne w salonach. Grube warstwy drewna dobrego gatunku są trudne w przeprowadzce, ale za to nie ulegają szybko zniszczeniu. Produkty z drugiej ręki to dobry sposób na zapewnienie sobie unikalnych ozdób w atrakcyjnej cenie.

Gdzie nabyć odpowiednie akcesoria vintage, antyki i produkty używane?

O ile zakup mebli i dodatków w nowoczesnym stylu nie stanowi problemu, o tyle ciekawe akcesoria w starym stylu mogą okazać się trudno dostępne. Niektóre modele są wręcz złotym gralem kolekcjonerów. Aby styl vintage spełniał swoją funkcję, wszystkie dodatki muszą być starannie dobrane. Na szczęście w dobie internetu nie trzeba już spacerować po zatłoczonych bazarach w poszukiwaniu wnętrzarskich pereł. Zapraszamy do naszej platformy marketplace – Arvostan, na której wystawcy oferują antyki, meble i akcesoria vintage oraz produkty używane w rozsądnych cenach. Wszystkie te propozycje znakomicie uzupełnią nowoczesną stylistykę i dadzą Ci praktyczną wartość. Sprawdź nasz asortyment i zaczerpnij inspiracji do tworzenia. Na stronie możesz również wystawić swoje produkt i sprzedać lub wymienić je na nowe. Pamiętaj jednak, że każdy z produktów przechodzi przez etap weryfikacji.