Rękodzieło a przedmioty tworzone na masową skalę – co wybrać?

Wytwory rękodzielników zyskują na popularności na całym świecie. I choć są atrakcyjne wizualnie, trzeba przyznać, że ich tworzenie jest także bardzo pracochłonne. Wyplecenie jednej makramy zajmuje jeden dzień. Dla porównania na taśmie produkcyjnej w krajach azjatyckich akcesoria są tworzone w każdą sekundę. Zarówno produkty handmade, jak i artykuły z taśmy produkcyjnej mają swoje wady i zalety. Pytanie tylko, jakie cechy przeważają oraz jakie walory będą dla Ciebie najważniejsze. Rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Czym tak naprawdę jest rękodzieło?

Ręcznie robione przedmioty są tworzone z niezwykłą dokładnością. Każdy produkt dostępny w sprzedaży poprzedzają lata nauki, testów i doboru najlepszych rozwiązań. Właśnie dlatego wytwory pasjonatów handmadu są tak unikatowe. Rękodzieło to rzemiosło, którego efektem jest produkcja przedmiotów użytkowych lub artystycznych. Wytwarzanie przedmiotów metodą rękodzielniczą ma swoją bogatą tradycję. Kiedyś korzystali z niej nasi przodkowie, a dziś metoda wpisuje się w filozofię slow life i jest coraz bardziej popularna wśród młodych osób. Rękodzielnicy pracują w przyjaznych dla środowiska warunkach, dzięki czemu efekty ich pracy możemy uznać za ekologiczne. Produkty handmade są tworzone z wartościowych materiałów i uchodzą za solidne.

Rękodzieło, a przedmioty z sieciówek – wady i zalety

Poza wspomnianą ekologią i jakością wykonania rękodzieło jest także unikalne. Każda rzecz wychodząca spod maszyny do szycia, szydła czy drutów jest niepowtarzalna. Poza tym, każdy klient ma możliwość personalizacji produktów, co czyni je jedynymi w swoim rodzaju. W przeciwieństwie do produktów z metką “made in china” rękodzieła nie da się podrobić i łatwo zastąpić. Poza tym, wybierając rękodzieło masz świadomość, w jaki sposób powstaje produkt i jak wygląda cały proces realizacji zlecenia.

Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania, asortyment handmade musi mieć swoją cenę. Wytwarzanie artykułów tego typu jest czasochłonne i często zajmuje dni lub całe tygodnie Trud włożony w wykonanie przekłada się na jakość, ale także na czas realizacji zlecenia. Produkty z sieciówek są tańsze i ogólnodostępne w dowolnym momencie. Niestety ich jakość najczęściej pozostawia wiele do życzenia. Produkcja masowa nie jest nastawiona na precyzję wykonania, a na ilość wytworzonych egzemplarzy. Poza tym produkty z rynku azjatyckiego nie budują atmosfery, która jest cechą charakterystyczną rękodzieła.

Gdzie dostać najlepszej jakości asortyment?

Wiele rzemieślników trudniących się rękodzielnictwem pracuje na zlecenie i prowadzi mały biznes w swoim miejscu zamieszkania. Na szczęście atrakcyjne oferty współpracy można znaleźć także w sieci. Marketplace pozwoli Ci zrobić wygodne zakupy w jednym miejscu i poznać przekrojową ofertę w kilka sekund. Arvostan to platforma do kupna i wystawiania swoich produktów, na której znajdziesz wyselekcjonowane produkty. Zarabiaj lub kupuj wedle uznania. Rękodzieło dostępne na naszej stronie pozwoli Ci udekorować swój dom lub mieszkanie w nietuzinkowy sposób.